Dnia 24 września 2016 r. w supermarkecie CAREFFOUR w Olsztynie nasi uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w Zbiórce Żywności Podziel się Posiłkiem. W ten sposób wspieramy działania Banku Żywności w Olsztynie. Byli to: Magda Światocho, Agata Góralska, pani Alina Góralska, Franek i Janek Kopczyńscy, pani Barbara Kopczyńska, Ala Krauze, Mariusz Maruszewski, pani Marzena Maruszewska, Julia i Kuba Brach, pan Mariusz Brach. Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję za zaangażowanie i liczę na dalszą współpracę. Koordynator akcji – Joanna Jaśkiewicz
Po raz pierwszy obchodzono go w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. Obecnie święto to obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. W Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia. W Polsce obchodzimy to świeto 30 września.
Dnia 23 września klasa pierwsza i druga uczestniczyła w spotkaniu z panem policjantem. Dzieci mogły porozmawiać na temat zasad bezpieczeństwa na drodze, w domu, w kontaktach z nieznajomymi i zwierzętami.
Dzieci brały aktywny udział w pogadance. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali obdarowani przez naszego gościa słodkościami. To było niezwykle pouczające spotkanie.
W poniedziałek 19 września uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią wzięli udział w tzw. akcji Sprzątania Świata. Wyposażeni w rękawiczki i worki wyruszyli posprzątać teren w pobliżu szkoły. Okazało się, że śmieci wcale nie było mało, chociaż na pierwszy rzut oka teren wydawał się czysty.
Joanna Głażewska
Uczniowie klasy trzeciej zorganizowali w klasie Dzień Chleba. Tego dnia pachniało w sali świeżym pieczywem zakupionym w piekarni, ale największą atrakcją był chleb upieczony własnoręcznie prze pana Tomka - tatę Wiktorii. Panu Tomaszowi serdecznie dziękujemy! Dzięki temu uczniowie mieli okazję spróbować chleba upieczonego sposobem domowym. Atrakcją do chleba był domowy smalec i twarożek, zakupiony przez wychowawczynię klasy i Nutella, przyniesiona przez Wiktorię. Uczniowie nie tylko rozmawiali o chlebie, zainspirowani poznaną Legendą o chlebie Agnieszki Frączek, ale również o wartościach odżywczych produktów używanych do jego wypieku.
NASI UCZNIOWIE UCZESTNICZĄ W DWÓCH KONKURSACH PLASTYCZNYCH: OGÓLNOPOLSKIM „PRZYDROŻNE KAPLICZKI WARMII” ORAZ MIĘDZYSZKOLNYM „ŚWIĄTYNIE, KAPLICZKI WARMII I MAZUR”
W drugim tygodniu września uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o możliwości uczestniczenia w dwóch konkursach plastycznych związanych z architekturą charakterystyczna dla ich „Małej Ojczyzny”-KAPLICZKAMI- , a termin wykonania prac rysunkowych był bardzo krótki, bo do 23.09.2016 roku. Ale, że nasze dzieciaki są wspaniałe, wiemy wszyscy i w określonym terminie wpłynęło z klas I-III aż piętnaście (15) rysunków, a z klas IV-VI-jeszcze więcej, bo dwadzieścia (20) prac.
Nasza szkoła wzięła udział w „Kompleksowym projekcie kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci – Cybernauci”. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej i został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Lekcja języka polskiego: „SPACERKIEM PO SZCZĘSNEM - WARMIŃSKIE KAPLICZKI” (zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy)
Dnia 14 września bieżącego roku wraz z uczniami klas IV i V wyruszyłam na godzinny spacer po Szczęsnem. Moim głównym celem było zapoznanie dzieci z historią, dziejami powstania i architekturą kliku warmińskich kapliczek, które znajdują się w tejże miejscowości. Dzieci dowiedziały się, że wyraz „ kapliczka” wywodzi się od łacińskiego wyrazu cappa – płaszcz. Chodzi tu o płaszcz św. Marcina, który wdziewany przez królów francuskich, miał ich chronić na polu bitwy. Ów płaszcz przechowywany był w specjalnym, niewielkim kultowym pomieszczeniu zwanym „kaplicą”, strzeżonym przez „kapelanów”. Ten wzór posłużył później do budowy obiektów sakralnych, które z czasem zaczęto nazywać kapliczkami. Najwięcej zachowanych kapliczek na Warmii pochodzi z czasów XIX
W środę 14.09.2016 roku w ramach "Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego" w naszej szkole gościliśmy Siostrę Wianeję ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek. Siostra pracuje wśród osób specjalnej troski w Wadowicach. W ramach spotkania z uczniami klas IV - VI opowiedziała nam o swoim powołaniu i miłości do Pana Jezusa. Mogliśmy obejrzeć prelekcję przygotowaną na ten temat, po której uczniowie zadawali pytania. Dziękujemy Siostrze za obecność i upominki. Katechetka Henryka Chudzik
Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji składamy Szanownym Rodzicom i Drogim Uczniom serdeczne podziękowanie za całoroczną współpracę, za zaangażowanie w działania edukacyjne i wychowawcze naszej szkoły. Życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku, samych słonecznych dni oraz dużo niezapomnianych wrażeń podczas letnich wycieczek.
Tegoroczne integracyjne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli w gościnnej wiosce Wegój k/ Biskupca, pełnej warmińskich straszydeł pozostanie na długo w pamięci. Uczestnikom gry terenowej bez problemu udało się wykonać zadania wyznaczone przez baśniowe postacie i odnaleźć ukryty skarb. Czas miło upływał przy smażeniu kiełbasek na ognisku i warsztatach rękodzielniczych. Dziękujemy rodzicom i uczniom za sympatyczne chwile spędzone w otoczeniu pięknych warmińskich pól, jezior i lasów.
Gratulujemy zwycięstwa naszej drużynie w EuroEkoRambicie „Tropami Europy”, gminnym konkursie dla szkół podstawowych, zorganizowanym przez Gimnazjum w Purdzie, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Olsztyn oraz Warmińsko – Mazurską Izbę Rolniczą. Zadaniem drużyn było wykazanie się wiedzą na temat państw unii europejskiej ( stolice, waluta, flagi, języki, sławne postaci, formy ochrony przyrody, gatunki i obszary chronione ). Ponadto szkoły zgłoszone do turnieju miały zaprezentować charakterystyczne elementy wylosowanego kraju. My wylosowaliśmy Hiszpanię. Nasza drużyna zaśpiewała po hiszpańsku piosenkę „ El Mismo Sol”. Układ taneczny do niej ułożyła Ola Żurawska ucz. kl. VI. W konkursie wiedzy naszą szkołę reprezentowali : Wiktoria Kossak i Ania Michalonek ucz. kl. VI oraz Maciej Kuciński i Wiktor Koszela ucz. kl. V. Dzielnie wspierali drużynę kibice: Kacper Makowski, Ola Żurawska i
Klasy I i II wraz z oddziałem przedszkolnym wybrały się na wycieczkę do Wioski Garncarskiej w Kamionce. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach garcarskich - tworzyli miski, dzbanki i kufle z gliny. Obejrzeli film w technologii 3D.
A także uczestniczyli w lekcji muzealnej „Dotyk mazurskiej kultury”. Dzieci zwiedzały z przewodnikiem atrakcje znajdujące się na terenie Garncarskiej Wioski: garncarnię, kuźnię, stodołę mazurską, amfiteatr jarzębinowy, suszarnię ziół, galerię „Skarby ziemi”. Uczniowie oglądali urządzenia rzemiosła wiejskiego oraz słuchali opowieści o tradycjach rzemieślniczych na Mazurach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki w albumie fotograficznym.
Wyniki "W każdej szkole są książkowe mole"
MAJ ’2016
Kl. I – Ewa Biermann, Sandra Śniadach, Aneta Kowalczyk, Julia Kaczmarczyk, Oliwia Klis, Alicja Pykało
Kl. II – Jakub Marciniak, Krzysztof Siwek, Maja Janowitz, Anna Korzeń, Agnieszka Pakosz
Kl. VI – Wiktoria Kossak
„Kto czyta książki, żyje podwójnie.” (Umberto Eco)
XX Gminny Konkurs Ortograficzny „Chochlik 2016”
rozstrzygnięty
Jubileuszowe zmagania konkursowe rozpoczęły się w naszej szkole dnia 31.05.2016 roku o godzinie 9/00. Uczestniczyło w nich 21 uczniów z pięciu szkół podstawowych gminy Purda: Butryn, Klebarka Wielkiego, Nowej Wsi , Purdy i Szczęsnego. Zabawny tekst dyktanda p.t. „O bohaterach baśni przewrotnie” przygotował nauczyciel języka polskiego, metodyk- Pan Wojciech Tański.
Galeria zdjęć
brak danychPartnerzy