8 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego pt. „Śniadanie daje moc". Celem programu jest między innymi zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie, promocja prawidłowego żywienia, edukacja najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Tego dnia uczniowie klasy pierwszej przygotowali kolorowe kanapki. W zajęciach wzięły udział dwie mamy - pani Jola (mama Tomka) i Pani Agata (mama Marcela). Poza zjedzonym smacznym i zdrowym posiłkiem, dzieci dowiedziały się dlaczego śniadanie jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju ich organizmu. Ponadto wychowawczyni przypomniała uczniom o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które specjalnie na potrzeby programu zostały opracowane przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka.
Joanna Głażewska
Dzień Dyni odbył się w klasie pierwszej 6 listopada 2017 roku. Pomysłodawczynią i prowadzącą zajęcia była mama Bartka, która w porozumieniu z innymi rodzicami i za ich akceptacją podjęła się uatrakcyjnienia uczniom czasu spędzanego w szkole. Z tej też okazji przyniosła kilka małych dyni i jedną naprawdę wielką po to, by nie tylko utrwalić z dziećmi poznaną literkę d, D ale również porozmawiać na temat między innymi walorów smakowych, odżywczych oraz wykorzystania dyni nie tylko do przyrządzania potraw w kuchni. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali pani Niny, ale najbardziej spodobał im się pomysł na ożywienie dyni kolorowymi piórkami, oczkami, drucikami. W efekcie powstały piękne dynie, z których każda była inną postacią. W zajęciach wzięła również udział mama Kuby - pani Gosia, która pomagała uczniom w ozdabianiu dyni kolorowymi elementami. Serdecznie dziękujemy obu paniom, szczególnie pani Ninie za pomysł i poprowadzenie spotkania.
Joanna Głażewska
Klasa druga bierze udział w nauce pływania. Pod czujnym okiem instruktora dzieci zdobywają nowe umiejętności. Zajęcia na basenie są niezwykle interesujące i relaksujące. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
DRODZY UCZNIOWIE
Szkolne Koło Caritas dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej „ Pomóż i Ty…..”. W Tygodniu Misyjnym w szkole i w kościele parafialnym zebraliśmy kwotę 900 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy pragną pomagać naszej koleżance z Afryki.
Franciszka bardzo jest wdzięczna swoim przyjaciołom z Polski.
Z całego serca dziękuje opiekunka SKC
Henryka Chudzik
Bez komputera
Szanowni Rodzice grajcie ze swoimi dziećmi w gry planszowe. Na zajęciach świetlicowych nieźle sobie radzą. M. Scharnowska
Sześcioosobowa drużyna naszej szkoły (po dwie osoby z klas 5-7) wzięła udział w II Olimpiadzie Ekologicznej – Parki Krajobrazowe Warmii i Mazur zorganizowanej przez Fundację Szalony Krasnolud z Olsztyna. Nasi uczniowie pomyślnie przeszli konkurs eliminacyjny i znaleźli się w gronie czterech szkół podstawowych, które przystąpią do konkursu finałowego 14 grudnia 2017 r. Gratuluję zwycięskiej drużynie: Amelii Mąka i Wiktorii Pokropskiej z kl. 5, Stanisławowi Kozłowskiemu i Mateuszowi Krajewskiemu z kl. 6 oraz Maciejowi Kucińskiemu i Wiktorowi Koszela z kl. 7 i życzę sukcesu w kolejnym etapie konkursowym. Marzena Bartosek
Szanowni Rodzice Drodzy Uczniowie
Obecny tydzień w Kościele jest TYGODNIEM MISYJNYM
dlatego modlitwą i materialnie będziemy wspierać misjonarzy.
W naszej szkole w dniach 25-26-27 października 2017 r.
odbędzie się zbiórka pieniędzy dla Franciszki i jej siostry z Togo.
Liczymy na waszą ofiarność.
Szkolne Koło Caritas
PODZIĘKOWANIE
DRODZY UCZNIOWIE
W imieniu Szkolnego Koła Caritas dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną „Okulary dla Kenii”. Zebraliśmy:
- 110 szt. okularów leczniczych
- 66 szt. okularów
przeciwsłonecznych
- 72 szt. oprawek
Zebrane dary zostały przekazane Pan Marcie okulistce z Olsztyna, która w styczniu udaje się do Kenii. Dziękujemy wszystkim za okazane serce.
Opiekunka S.K.C Henryka Chudzik
DWA II MIEJSCA
W ELIMINACJACH POWIATOWYCH
XLII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
IM. MARII ZIENTARY-MALEWSKIEJ
Dnia 20 października b.r. uczniowie naszej szkoły:
WIKTOR KOSZELA I MACIEJ KUCIŃSKI
pokazali się w OLSZTYŃSKIM STAROSTWIE w wystąpieniach o tematyce regionalnej dotyczącej legend:
Marii Zientary Malewskiej „Płomienie nad Pasłęką”
oraz
Michała Lengowskiego „Zaklęte miasto w Kaczych Błotach”.
W pięknej Sali Sesyjnej Olsztyńskiego Starostwa Powiatowego
uczestników zmagań konkursowych w dziedzinie krasomówstwa powitała
Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie
oraz komisja konkursowa.
Zarówno Wiktor jak i Maciej zdobyli po II-im miejscu,
otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy Rodzicom i Uczniom.
Nauczycielka języka polskiego -Alicja Magnuszewska
HISTORIA NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY
KRZYŻ UPAMIĘTNIAJĄCY POLEGŁYCH
PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
W piękne słoneczne przedpołudnie - 17.10.2017 roku - uczniowie klasy V udali się pod krzyż postawiony w Szczęsnem w 2016 roku, niedaleko naszej szkoły dla upamiętnienia 198 mieszkańców wsi Szczęsne uchodźców i innych osób zamordowanych w styczniu 1945 r. przez żołnierzy sowieckich.
Pod krzyżem, stojącym w małym zagajniku młodych drzewek, a także pod wysokim rozłożystym grabem powitał nas Pan Adam, od niedawna (kilkunastu lat) mieszkaniec Szczęsnego, który odnalazł historię powyżej wspomnianych, zamordowanych osób w różnych materiałach źródłowych. Postawił krzyż jako symbol pamięci o tych, którzy zginęli w trudnym okresie zawirowań II wojenny światowej. Pan Adam przyczynił się do uroczystości poświęcenia krzyża w 2016 roku i postanowił to symboliczne miejsce otoczyć pamięcią. Oczyścił z liści, starych krzewów i zasadził nowe, obłożył kamieniami. Uczniom klasy V przybliżył dzieje naszej Małej Ojczyzny i ludzi, którzy oddali swoje życie w jej obronie. Opowiedział historię usytuowania krzyża. Dzieci posprzątały to niezwykłe „miejsce pamięci” i zapaliły znicze. Postanowiły odwiedzać zagajnik i posadzić wiecznie zielone drzewko iglaste. Zadeklarowały swoją troskę i pamięć.
Organizatorki wyjścia - Henryka Chudzik i Alicja Magnuszewska
W deszczową październikową sobotę (21.10.2017 r.) odbył się kolejny rajd pieszy. Wytrwali szkolni turyści jak zawsze nie zawiedli. Tym razem uczestnicy eskapady wzięli udział w grze terenowej po terenie nadleśnictwa Wipsowo (okolice Ramsowa). Z mapą w ręku szliśmy wyznaczoną trasą, po drodze napotykając stacje z zadaniami. Grupa musiała wykazać się m. in. wiedzą na temat ochrony przyrody, umiejętnością rozpoznawania poroży zwierząt leśnych czy sprawnością fizyczną. Z wielką radością odebraliśmy puchar od Koła Łowieckiego BÓR w Wipsowie za zajęcie I miejsca w międzyszkolnym rajdzie „Przyroda uczy najpiękniej”. Pieczenie kiełbasek przy ognisku, wspólne układanie krzyżówki przyrodniczej, leśnego alfabetu, odczytanie przez Wiktora z kl. 7 wiersza o jesieni autorstwa Amelki z kl. 5 i jej mamy to kolejne ciekawe atrakcje rajdu. Dziękuję rodzicom za współuczestnictwo w naszym leśnym wędrowaniu. Marzena Bartosek
Płatność za obiady w listopadzie wynosi 66,50 złotych (19 dni x 3,5 zł).
Prosimy o dokonywanie wpłat do wychowawców klas do dnia 20 października.
Dziękujemy za terminowe wpłaty.
JESIENNA SPARTAKIADA
W miniony piątek (13.10.2017 r.) odbyła się w naszej szkole impreza sportowa połączona z dniem ziemniaka. W ramach projektu uczniowie wykonali wcześniej zadania:
kl. II-III przepisy kulinarne z wykorzystaniem ziemniaka
kl. IV-V budowa rośliny ziemniaka i jego rodzaje
kl. VI-VII historia ziemniaka.
Każdy uczestnik mógł pokrzepić się gorącą grochówką, ciastem, wziąć udział w zabawach z animatorką, sprawdzić się w konkursach z nagrodami lub konkurencjach sportowych. Przykładowe wyniki:
I bieg na 60 m
- w kategorii klas I-III
I m. Oskar Sobieszczuk kl.3
II m. Wiktor Krajewski kl. 3
III m. Kacper Więczkowski kl. 1
- w kategorii klas IV-VII
I m. Mateusz Śniadach kl. 7
II m. Kacper Duszyński kl. 7
III m. Julia Brach kl. 6 i Gabriel Krajewski kl. 5
II rzut ziemniakiem do tarczy
I m. Adam Orzechowski kl. 1 i Kacper Szulc kl. 2 (150 pkt)
II m. Wiktor Banaszewski kl. 2 (140 pkt)
III m. Aneta Kowalczyk kl. 3 (120 pkt)
Ucieszyła nas bardzo frekwencja uczniów i licznie przybyłych rodziców, którzy dołączyli do naszej zabawy. Nie zawiedli również sponsorzy, dzięki którym oprawa imprezy była tak bogata.
Dziękujemy w imieniu wszystkich uczestników:
- Firmie BARTBO - Państwu Kamili i Bartoszowi Boguckim
- Pani Agnieszce Nosek przewodniczącej Komisji Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Gminie Purda
- Państwu Ninie i Radosławowi Kondratowicz
- Pani Annie Nagórskiej - sklep ABC w Klewkach
- niezawodnej Radzie Rodziców.
M. Scharnowska
W. Jaśkiewicz
13 października 2017 roku odbyło się w naszej szkole ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Prowadzący – Wiktor Koszela, uczeń klasy siódmej, powitał wszystkich słowami:
Witam wszystkich zebranych gości
na niecodziennej uroczystości.
Oto nadeszła pora taka, by ucznia zrobić z przedszkolaka.
Następnie zwrócił się pełnymi życzliwości słowami do pierwszoklasistów:
Drodzy mali przyjaciele!
Już za chwilę zostaniecie przyjęci do braci uczniowskiej naszej szkoły.
Pamiętajcie, że być uczniem, to wypełniać uczniowskie obowiązki, uczyć się pilnie, szanować innych, pomagać słabszym. Przed Wami trudne chwile, ale i wiele radości.
Pamiętajcie – my starsi uczniowie, wasze koleżanki i koledzy, będziemy Wam służyć pomocą, gdy szkolne życie okaże się trudne.
Po powitaniu wszystkich pierwszaki z powodzeniem wyrecytowały przygotowane z tej okazji wierszyki, śpiewając w międzyczasie piosenki z repertuaru pierwszoklasistów takie jak: Wesoło nam, Dostał Jacek elementarz, Ślubowanie pierwszaków, W drodze do szkoły, Hej, ho, pierwsza klasa. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Najpierw było przemówienie pana dyrektora Tomasza Fesnaka, a po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu, nastąpił moment kulminacyjny spotkania, czyli ślubowanie pierwszoklasistów. Tekst ślubowania, który przeczytałam uczniom brzmiał:
Czy ślubujecie?
Być dobrymi uczniami.
Być przyjaciółmi zwierząt i roślin.
Szanować wszystkich, którzy pracują w szkole,
aby nam było w niej dobrze.
Być dobrymi kolegami i koleżankami.
Swoją nauką i zachowaniem sprawiać
radość rodzicom i nauczycielom.
Być dobrymi Polakami i godnie służyć Ojczyźnie.
UCZNIOWIE: odpowiedzieli: ŚLUBUJEMY!
Po ślubowaniu pan dyrektor szkoły – Tomasz Fesnak pasował pierwszoklasistów na uczniów przez symboliczne dotknięcie lewego ramienia dziecka dużym ołówkiem mówiąc: Pasuję Ciebie na ucznia naszej szkoły. Rodzice podziękowali panu dyrektorowi, wręczając bukiet kwiatów. Każde dziecko po pasowaniu otrzymało pamiątkowy dyplom, upominek (tym razem były to szachy), ufundowany przez rodziców. Były też życzenia i upominki od pana dyrektora, który wręczył również pierwszoklasistom ważny dokument, a mianowicie każdy uczeń z klasy pierwszej otrzymał legitymację szkolną. Na uroczystości pasowania na ucznia nie mogło zabraknąć oczywiście pani przewodniczącej Rady Rodziców naszej szkoły, a w tym roku szkolnym została nią pani Joanna Leleńska, która pełni również funkcję asystenta wójta naszej gminy – pana Piotra Płoskiego. Pani Leleńska nie tylko złożyła serdeczne życzenia pierwszoklasistom z okazji pasowania na ucznia, ale również wręczyła upominki, ufundowane prze pana wójta – pojemniki na drugie śniadanie. Ponadto pani przewodnicząca złożyła wszystkim nauczycielom życzenia i przekazała na ręce pana dyrektora okazały tort, ufundowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Szczęsnem, z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Serdecznie dziękujemy! Kolejnym sympatycznym momentem uroczystości były życzenia i zeszyt do kaligrafii od Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, którego pomysłową opiekunką jest, kolejny rok, pani Izabella Czaplińska. Od rodziców i uczniów klasy pierwszej otrzymałam podziękowanie, życzenia i piękny storczyk. Po tych wspaniałych atrakcjach i sesji zdjęciowej udaliśmy się na poczęstunek w klasie, przygotowany przez rodziców. Podczas spotkania dzieci tańczyły, śpiewały piosenki z repertuaru dziecięcego, oglądały zdjęcia z klasowych imprez i spotkań w klasie oraz konsumowały smakołyki przygotowane przez rodziców. To był naprawdę niezwykły dzień… Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie tej uroczystości, a szczególnie rodzicom pierwszaków serdecznie dziękuję!
Joanna Głażewska
wychowawczyni klasy I
SPACERKIEM PO SZCZĘSNEM –NASZE DZIEDZICTWO KULTUROWE
UROK WARMIŃSKICH NEOGOTYCKICH KAPLICZEK
ŻYWA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO
(zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy)
Dnia 13 października bieżącego roku uczniowie klasy IV wyruszyli na godzinny spacer po Szczęsnem. Głównym celem organizacji krótkiej wyprawy - w ramach lekcji języka polskiego - było zapoznanie się z historią, dziejami powstania i architekturą kliku warmińskich kapliczek. Wtopiły się w krajobraz miejscowości, w której znajduje się nasza szkoła podstawowa.
Dzieci dowiedziały się, że wyraz „ kapliczka” wywodzi się od łacińskiego wyrazu cappa – płaszcz. Chodzi tu o płaszcz św. Marcina, który wdziewany przez królów francuskich, miał ich chronić na polu bitwy. Ów płaszcz przechowywany był w specjalnym, niewielkim kultowym pomieszczeniu zwanym „kaplicą”.
Najwięcej zachowanych w Szczęsnem kapliczek pochodzi z czasów XIX i XX wieku. Stoją na początku i końcu wsi, także wśród zabudowań mieszkalnych, blisko ruchliwych, często używanych dróg. Uczniowie uzmysłowili sobie, że te małe budowle sakralne strzegły ludzi przed złymi mocami, a przede wszystkim budowano je jako wota dziękczynne, np. w intencji ocalenia wsi od wojny, zarazy, klęski głodu. Wierzono, że chroniły podróżnych przed złymi mocami, a w szczególności były to miejsca próśb o pomoc i opiekę. Uczniowie zapoznali się z architekturą kapliczek, które dzielimy na: kapliczki skrzynkowe, słupowe, kapliczki.
Po powrocie do szkoły czwartoklasiści opisywali kapliczki i wykonywali prace plastyczne ukazujące urok małych warmińskich budowli sakralnych z ich miejscowości, które właśnie „bliżej poznali”.
Nauczycielka języka polskiego - Alicja Magnuszewska
Szczęsne, 13.10.2017 rok
Z okazji jakże ważnego święta Dnia Edukacji Narodowej,
chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia...
By czasu starczyło na wszystko,
aby w sukcesy obrodziło,
a to co dobre na lepsze się zmieniło...Życzy Samorząd Uczniowski
Dziekujemy Pani Henryce za świetny pomysł z plakatem, który przedstawia imiona uczniów składających życzenia w tym dniu.
1 października 2017 roku jako Szkolne Koło Caritas przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na pomoc dla Hospicjum Domowe w Olsztynie. Dziękuję wszystkim wolontariuszom i ludziom o dobrym sercu, którzy swoimi datkami wsparli akcję.
Od 2 do 6 października 2017 roku na terenie naszej szkoły wolontariuszki z klasy V przeprowadziły szkolną zbiórkę pieniędzy dla Hospicjum Domowego w Olsztynie. Ofiarność naszych uczniów jak zwykle okazała się niezawodna, zebraliśmy w szkole 300 zł
Dziękujemy uczniom i rodzicom za pomoc dla dzieci chorych. Uda nam się spełniać ich potrzeby i marzenia.
4 października2017 roku przedstawicielki SKC, uczennice z klasy VI wzięły udział w inauguracji PÓL NADZIEI. Uczestniczyłyśmy we Mszy Św., koncercie inauguracyjnym, a także w wykładach na temat działalności Hospicjum. Spotkanie zakończyło się wspólną biesiadą jako podziękowanie za wolontariat i czas poświęcony dla potrzebujących.
W miesiącu październik na terenie naszej szkoły odbywa się zbiórka okularów dla mieszkańców Kenii. Zebrane dary zostaną zawiezione do potrzebujących przez małżeństwo Martę i Sebastiana Kania którzy w styczniu 2018 roku wyjeżdżają na misje do Afryki. Dziękujemy za dary serca.
12 października 2017 roku SKC przekazało kwotę 600 złotych jako dar serca dla Hospicjum Domowego w Olsztynie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej niezwykłej akcji niesienia pomocy dla dzieci chorych.
Opiekunka SKC Henryka Chudzik
Dnia 7 października 2017 r. odbyła się druga rodzinna wycieczka turystyczno – krajoznawcza. W programie znalazł się Lidzbark Warmiński oraz Stoczek Klasztorny. Grupa młodych turystów wraz z rodzicami pod czujnym okiem przewodnika poznawała miejsca związane z Ignacym Krasickim - biskupem warmińskim, poetą i bajkopisarzem. Stoczek Klasztorny to miejsce internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W gościnnych murach klasztoru Marianów zjedliśmy pyszny obiad oraz zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Pokoju z barokowym parkiem. Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w Termach Warmińskich, gdzie skorzystaliśmy z całej gamy atrakcji wodnych. Jesienna aura nam dopisała i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Piękna jest ta nasza Warmia.
Zapraszamy do zapoznania się z nowym Zarządzeniem nr 1/2017/2018 Dyrektora Szkoły Podstawowej w Szczęsnem z dnia 12.09.2017 r. w sprawie ustalenia warunków korzystania z posiłków i opłat za przygotowanie i wydawanie posiłków w Szkole Podstawowej w Szczęsnem. Plik zamieszczony został w zakładce Dokumenty szkolne.
ZAPROSZENIE
MAMY ZASZCZYT ZAPROSIĆ PAŃSTWA NA NASZĄ
SZKOLNĄ IMPREZĘ „SPARTAKIADĘ JESIENNĄ”.
ZABAWA ODBĘDZIE SIĘ NA TERENIE NASZEJ
SZKOŁY W DNIU 13.10.2017 r. (PIĄTEK)
W GODZINACH 15:00 – 18:00.
WYKORZYSTAJMY JESIENNE SŁOŃCE
I SPĘDŹMY CZAS NA WSPÓLNEJ ZABAWIE.
SZKOŁA PODSTAWOWA W SZCZĘSNEM
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie