Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła tegorocznemu Piknikowi Rodzinnemu. Promocja zdrowego stylu życia to główny cel naszego rodzinnego, szkolnego spotkania. Zebraliśmy się w Leśnym Parku Linowym w Olsztynie, by w otoczeniu ponad stuletniego lasu zmierzyć się ze swoimi słabościami, sprawdzić granice własnej wytrzymałości. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy wspinaczkowe. Chętnych nie brakowało. Dzieci wzięły też udział w przyspieszonym kursie I pomocy przedmedycznej, inni mogli skorzystać z artystycznego malowania twarzy oraz wziąć udział w konkursach sportowych. Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi w Purdzie, Pani Iwonie Skrodzkiej z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Olsztynie oraz jej wolontariuszom: Maksowi, Adzie, Oli i Agnieszce, właścicielom Leśnego Parku Linowego w Olsztynie oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Szczęsnem za pomoc w organizacji tej wspaniałej imprezy. Dziękujemy uczniom oraz ich rodzicom i członkom rodzin za tak liczny udział w tym spotkaniu.
Szkolne Koło Caritas w miesiącu maj przeprowadziło akcję charytatywną „Łasuch”.
Uczniowie klasy piątej wraz z rodzicami bardzo aktywnie włączyli się piekąc smaczne ciasta.
W czasie trwania kiermaszu zebraliśmy 240 zł.
Łasuchy naszej szkoły spisali się fantastycznie , ciasto rozeszło się już na pierwszej przerwie.
Pieniążki przeznaczamy na pomoc dla Franciszki koleżanki z Afryki ,oraz dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu.
Dziękujemy wszystkim którzy otworzyli swe serca na potrzeby ludzi biednych.
Jednocześnie dziękuję za udział we wszystkich akcjach charytatywnych w roku szkolnym 2014/2015
Opiekunka Szkolnego Koła Caritas
Henryka Chudzik
Dnia 26 maja 2015 roku odbyła się wycieczka uczniów klasy pierwszej i drugiej, do Skansenu w Olsztynku. Opiekunami były panie wychowawczynie obu klas i troje rodziców. Wyjazd autokarem z parkingu szkolnego nastąpił o ósmej trzydzieści rano. W autobusie dzieci z uwagą słuchały przewodnika, który ciekawie opowiadał między innymi o Olsztynie i nowych inwestycjach w mieście. W drodze do Olsztynka uczniowie mijali miejscowości takie jak: Tomaszkowo i Dorotowo, pięknie położone nad jeziorem Wulpińskim, Stawigudę , Miodówko, Gryźliny, zjazd do Ośrodka Rehabilitacji dla dzieci w Ameryce. Mogli zobaczyć rozpoczętą budowę nowej drogi i prace przy niej wykonywane. Do Olsztynka dojechaliśmy planowo i zaraz po wyjściu z autokaru uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem udali się do Muzeum Etnograficznego w Olsztynku. Zwiedzanie rozpoczęło się od lekcji kaligrafii w dawnej szkole, gdzie pani nauczycielka w stroju z dawnych lat z dyscypliną w ręku poprowadziła lekcję pisania. Następnie przewodnik oprowadził wszystkich po Skansenie, pokazał takie miejsca jak: olejarnia, kuźnia, młyn wodny, wiatraki, zwracając przy okazji uwagę na fakt, że mieszkańcy tej sielskiej wioski sprzed lat byli samowystarczalni. Uczniowie mogli również zobaczyć zwierzęta hodowane w gospodarstwie wiejskim takie jak: kury, gęsi , konie, kozy. Wszyscy podziwiali typowy dla naszego regionu pejzaż, gdzie laski przeplatają się z polami i oczkami wodnymi. Z uwagą przyglądali się wnętrzom domostw, które sprawiały wrażenie jakby domownicy opuścili je tylko na moment. Zwiedzanie Skansenu zakończyło się kupowaniem pamiątek. Szczególnym powodzeniem cieszyły się toporki i drewniane tulipany. Następnie był obiad w restauracji pod nazwą Zielarnia, gdzie kuchenne rewolucje przeprowadziła znana restauratorka Magda Gessler. Po obiedzie był kolejny punkt programu , a mianowicie wizyta w Hucie Szkła Artystycznego. Tam uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć proces produkcji wyrobów artystycznych ze szkła. Mieli też okazję zakupienia szklanych pamiątek. Podróż powrotna do szkoły minęła bardzo szybko. Wycieczka przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu. To był naprawdę fajny dzień.
Tradycyjnie w dniu 01.06 organizowane są w naszej szkole zawody lekkoatletyczne. W tym roku brały w nich udział uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Rywalizacja sportowa odbywała się w trzech konkurencjach: biegi na czas na dystansie od 20 do 60 m, skok w dal i rzut piłeczką tenisową. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Po tak intensywnym wysiłku fizycznym dzieci posiliły się kiełbaskami z grilla. Oto zdobywcy złotych medali:
oddział przedszkolny: Oliwia Klis i Mariusz Maruszewski
klasa 1: Sandra Śniadach i Fabian Konopka
klasa 2: Aleksandra Miszczuk i Oskar Pykało- Handl
klasa 3: Aleksandra Kossak i Mateusz Krajewski.
Opiekun imprezy: M. Scharnowska
Tradycji stało się zadość. Za nami kolejna wycieczka turystyczno – krajoznawcza. Czekaliśmy na nią cały rok. Nasz cel - Wyżyna Śląska.
W Częstochowie zwiedziliśmy :
-
Muzeum Produkcji Zapałek , które Jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce. Numer 1 na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
-
Muzeum Kolei.
-
Klasztor na Jasnej Górze.
Śląsk wszystkim kojarzy się z kopalniami. Poznaliśmy więc pracę górnika zwiedzając Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu. Zjechaliśmy na poziom 320 m pod ziemią - głębokość wysokości wieży Eiffla w Paryżu.
Odbyliśmy spacer po zabytkowych osiedlach górniczych.
Bardzo podobała się nam Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40 m pod powierzchnią ziemi. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C.
Atrakcją była podróż łodziami chodnikiem wodnym do szybu zwanego Żmiją. Długość trasy wodnej 270 m, a głębokość koryta chodnika wodnego około 80 cm. Temperatura wody około 7 stopni, prędkość powietrza w tym rejonie 0.6 – 0.7 m/s.Na terenie kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych.
Drugi dzień zakończyliśmy pobytem w Parku Śląskim w Chorzowie.
Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.Wycieczkę po ziemi śląskiej zakończyliśmy w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.
Zapraszamy w ciekawą, fotograficzną podróż po śląskiej krainie.
-
Książkowe mole za MAJ ’2015
Kl. I – Wiktoria Czaplińska, Wiktoria Nawrocka,
Błażej Zimerman, Łukasz Zakrzewski
Kl. II – Monika Gwiazda, Wiktoria Pupek,
Franciszek Kopczyński, Kacper Asner
Kl. IV – Patrycja Nisio
Kl. VI – Natalia Bonawenturska
„Kto czyta książki, żyje podwójnie.” (Umberto Eco)
Gratuluję!!! Joanna Jaśkiewicz
Znamy już wyniki ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasisty. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Wasz trud oraz wysiłek włożony przez nauczycieli przyniósł sukces. Cieszymy się i gratulujemy bardzo dobrego wyniku
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY KWIECIEŃ 2015 R.
Średni wynik w %
SP SZCZĘSNE
WOJ.WARM. – MAZ
KRAJ
Część 1.
OGÓŁEM
72
65
67
w tym
j. polski
79
71
73
matematyka
65
59
61
Część 2.
j. angielski
78
75
78
SPRAWDZIAN_2015_Wstepne_informacje_o_wynikach_Lokalizacja_szkoly.pdf
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „CHOCHLIK 2015” KLAS IV, V, VI
Dnia 26 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Szczęsnem odbył się XIX Gminny Konkurs Ortograficzny „Chochlik 2015”.
Serdecznie powitaliśmy uczniów z trzech szkół podstawowych naszej gminy Purda: Butryn, Klebarka Wielkiego i Purdy. Dzieci -wspólnie z naszymi uczniami, ze Szczęsnego- z klas IV , V i VI -wzięły udział w ortograficznych zmaganiach konkursowych. Zadaniem uczniów- podzielonych na trzy grupy wiekowe –było napisanie tekstu dyktowanego dyktanda, opracowanego przez zespół metodyków języka polskiego z Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Teksty dyktand przygotował nauczyciel języka polskiego, metodyk, organizator konkursów polonistycznych Pan mgr Wojciech Tański .
Uczniów z poszczególnych szkół przygotowały Panie:
mgr Elżbieta Kolada -ZSP Butryny
mgr Dorota Wojtkowska -ZSP Klebark Wielki
mgr Katarzyna Marchwica -SP Purda
mgr Alicja Magnuszewska -SP Szczęsne
Zwycięzcami zostali.
W kategorii klas VI:
I miejsce –Natalia Bonawenturska -SP Szczęsne
II miejsce - Wiktoria Konopka -SP Szczęsne
III miejsce - Maja Kwiatkowska -ZSP Butryny
W kategorii klas V:
I miejsce –Klaudia Lachowicz -SP Szczęsne
II miejsce –Dominik Lejman -ZSP Klebark Wielki
III miejsce –Szymon Błaszkiewicz -SP Purda
W kategorii klas IV:
I miejsce - Emilia Duda -ZSP Purda
II miejsce – Julia Kaczyńska -ZSP Purda
III miejsce -Weronika Witak -ZSP Butryny
Organizatorka konkursu – Alicja Magnuszewska
Miło nam poinformować o wynikach naszych uczniów w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur Matematyczny 2015”. W konkursie tym wzięło udział 15 – tu uczniów naszej szkoły z klas II-VI , z czego jesteśmy bardzo dumni. Najlepszy wynik w naszej szkole, w kategorii Beniamin uzyskał uczeń klasy VI - Michał Dybowski, w kategorii Maluch – Maciej Kuciński kl. IV, a w Żaczku Dominika Klimek kl. II. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy oraz życzymy wytrwałości i dalszych naukowych sukcesów. Pani Iza
26 maja spotkaliśmy się z naszymi mamusiami na uroczystości z okazji Dnia Matki. Przedstawiliśmy program artystyczny podczas którego recytowaliśmy, śpiewaliśmy i ilustrowaliśmy ruchem treść piosenek. Dla naszych kochanych mam przygotowaliśmy słodki poczęstunek oraz skromne prezenciki. Dla nas były to radosne chwile. Dziękujemy naszym gościom za uświetnienie tej uroczystości i raz jeszcze składamy serdeczne życzenia.
Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy III
Wycieczka do Olsztynka kl. 0 i III.
Dnia 25 maja 2015 r dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy trzeciej wybrali się na wycieczkę do Olsztynka. W skansenie mogliśmy zobaczyć stare chałupy oraz ich wyposażenie. Pobyt w tym miejscu sprawił, że poznaliśmy życie dawnej wsi oraz jej mieszkańców. Najbardziej podobała nam się lekcja kaligrafii, a w zasadzie “kleksografii”. Pisanie piórem zanurzanym w kałamarzu nie było takie proste. Ogromne wrażenie wywołał na nas pobyt w Hucie Szkła Artystycznego. Obserwowanie procesu powstawania szklanych naczyń i ozdób przeniosło nas w nieznany i niezwykły świat. Piękna pogoda, doskonałe humory i niezwykłe doświadczenia sprawiły, że wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci.
W każdej szkole są książkowe mole. Oto wyniki za miesiąc kwiecień.
Kl. I – Wiktoria Czaplińska, Anna Korzeń, Jakub Marciniak, Sandra Śniadach, Łukasz Zakrzewski
Kl. II – Monika Gwiazda, Dominika Klimek
Kl. III – Oliwia Kwaśniewska, Wiktoria Wallendszus
Kl. IV – Kinga Rozkosz
„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek wybiera" (Monteskiusz)
Gratuluję. Joanna Jaśkiewicz
Zapraszamy na fotogalerię z naszego ostatniego turystycznego wypadu. Tym razem udaliśmy się w północno - wschodnią część województwa warmińsko - mazurskiego. Podziwialiśmy Piramidę w Rapie, termy w Gołdapi i mosty w Stańczykach. Podczas gry terenowej po Puszczy Rominckiej udało nam się zobaczyć Głaz Wilhelma II. Nasza grupa turystyczna po raz kolejny pokazała się z jak najlepszej strony. W rywalizacji międzyszkolnej zajęliśmy I miejsce. Imprezę zorganizowała pracownia turystyczna z Pałacu Młodzieży w Olsztynie.
W dniu 30.04.2015 roku uczniowie klas 0-6 zebrali się w sali gimnastycznej. Przystrojona w biało-czerwone barwy sala gotowa była do występów z okazji zbliżających się świąt wszystkich Polaków.
Uroczysty apel rozpoczęli uczniowie klasy piątej prezentacją o symbolach narodowych. Później uczniowie z klasy szóstej odegrali przedstawienie pokazując w jaki sposób doszło do rozbioru Polski.
Pani Jola wraz z panią Izą wspomniały, że maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W jego pierwszych trzech dniach obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: 1 Maja – Międzynarodowe Święto Pracy, 2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja.
Na zakończenie spotkania poczet szkoły zawiesił wraz z panem Piotrem flagę na maszcie przed szkołą.
Uczniów przygotowały do występów pani Jolanta Małż oraz pani Izabella Czaplińska. Uczniowie śpiewali przy akompaniamencie pani Henryki Chudzik. Uczniowie klas starszych wraz z panią Alicją Magnuszewską przygotowali na tę okazję około 100 kotylionów. Dzięki nim stroje galowe, w które byli ubrani uczniowie nabrały większej powagi. Dziękujemy wszystkim za miłą i doniosłą atmosferę. Pani Iza
NASZA SZKOŁA ORGANIZATOREM
XIX GMINNEGO
KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
„CHOCHLIK 2015”
Już po raz XIX zaprosiliśmy uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Purda na gminny konkurs ortograficzny, który odbędzie się 26 maja (wtorek) 2015 r. o godz.9/00 w gościnnych murach naszej Szkoły Podstawowej w Szczęsnem.REGULAMIN
Organizacja i przebieg konkursu:
Uczestnikami konkursu są uczniowie klas IV-VI ze szkół podstawowych gminy Purda.
-
Każda szkoła typuje jedynie dwoje przedstawicieli w trzech grupach wiekowych ( po dwie osoby z klasy: IV, V i VI).
-
Uczniowie piszą dyktando w odpowiednio wyznaczonych klasach przed dwuosobową komisją, w skład której wchodząnauczyciele ze szkół zaproszonych do konkursu oraz nauczyciele szkoły organizującej konkurs.
-
Uczestnicy zmagań konkursowych kodująkarty do dyktanda.
-
Tekst dyktanda dyktuje wybrany przez komisję nauczyciel.
-
Dyktanda przygotowuje nauczyciel metodyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
-
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa organizatorka konkursu.
-
Po zakończeniu zmagań uczniowie spotykają się na poczęstunku.
-
Z każdej grupy wiekowej komisja wyłania zwycięzców, którzy otrzymują dyplomy i nagrody książkowe za zdobycie I, II i III miejsca.
-
Po zakończeniu konkursu przewodnicząca komisji sporządza protokół z jego przebiegu i sprawozdanie przesyła dyrektorom szkół, których uczniowie uczestniczyli w zmaganiach konkursowych.
II. Cele konkursu:
- Sprawdzenie wiedzy ortograficznej wśród uczniów.
- Wyłonienie „mistrzów ortografii”.
- Mobilizowanie do dbałości o poprawność ortograficzną i piękno mowy ojczystej.
- Propagowanie ciekawej i ambitnej rywalizacji.
- Utrwalanie znajomości i umiejętności ortograficznych.
- Możliwość wymiany doświadczeń wśród uczniów i nauczycieli.
Organizatorka: Alicja Magnuszewska
-
LAUREACI III EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU
„KAJET NA 6”
ROK SZKOLNY 2014/2015
W KLASIE VI
I MIEJSCE - KŁOS JULIA (17 punktów)
I MIEJSCE - KONOPKA WIKTORIA (17 punktów)
II MIEJSCE - BONAWENTURSKA NATALIA (16 punktów)
III MIEJSCE –SOBIECH ALEKSANDRA (15 punktów)
W KLASIE V
I MIEJSCE - ŚNIADACH PATRYCJA (17 punktów)
II MIEJSCE - AUGUŚCIK SEBASTIAN (16 punktów)
II MIEJSCE -KOSSAK WIKTORIA (16 punktów)
II MIEJSCE – LACHOWICZ KLAUDIA (16 punktów)
II MIEJSCE – ŻURAWSKA ALEKSANDRA (16 punktów)
IIIMIEJSCE-PIEŚLAK PAULINA (14 punktów)
W KLASIE IV
I MIEJSCE - KUCIŃSKI MACIEJ (18 punktów)
II MIEJSCE – ROZKOSZ KINGA (15 punktów)
III MIEJSCE – GWIAZDA ADRIANNA (14 punktów)
GRATULUJĘ ZWYCIĘZCOM - ZACHĘCAM DO RYWALIZACJI
Ostatnia ,IV tura oceniania zeszytów do języka polskiego
już w I tygodniu czerwca bieżącego roku.
ORGANIZATORKA KONKURSU- ALICJA MAGNUSZEWSKA
Szczęsne, 20.04.2015 r.
W KAŻDEJ SZKOLE SĄ KSIĄŻKOWE MOLE: MARZEC ’2015
Kl. I – Wiktoria Czaplińska, Wiktoria Nawrocka, Łukasz Zakrzewski
Kl. II – Monika Gwiazda, Aleksandra Miszczuk, Dominika KlimeK
Kl. IV – Patrycja Nisio, Kinga Rozkosz
„Dzięki książce staję się tysiącem osób, choć wciąż pozostaję sobą.” (C.S.Lewis)
Gratuluję!!! Joanna Jaśkiewicz
Dnia 13 kwietnia 2015 roku odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski . Uczestniczyli w nim uczniowie klas I -VI, przygotowani przez nauczycieli-wychowawców w klasach I-III , a w klasach IV-VI przez nauczycielkę języka polskiego.
Uczniowie recytowali jeden utwór poetycki. Oceny dokonywali jurorzy (powołani przez organizatorkę konkursu). Kierowali się takimi kryteriami jak: stopień opanowania tekstu, interpretacja, estetyka mówienia, dobór repertuaru (do wieku i osobowości dziecka), ogólny wyraz artystyczny. Po zakończonych zmaganiach konkursowych komisja oficjalnie przedstawiła nazwiska zwycięzców oraz wyróżnionych uczniów.
Klasy I-III
I miejsceMaja Janowitz - uczennica klasy I
II miejsceOla Kossak - uczennica klasy III
III miejsceWiktoria Nawrocka - uczennica klasy I
Wyróżnienia: Błażej Zimermann ( uczeń klasy I ) i Amelia Mąka ( uczennica klasy II )
Klasy IV-VII miejsce
Patrycja Śniadach - uczennica klasy VII miejsce
Wiktor Koszela - uczeń klasy IVIII miejsce
Maciej Kuciński - uczeń klasy IVWyróżnienia: Anna Dołęga ( uczennica klasy V ) i Wiktoria Kossak ( uczennica klasy V )
Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Ich nazwiska zostały umieszczone na szkolnej tablicy „Nasze sukcesy” . Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce w kategorii klas I-III i IV-VI zostali zgłoszeni do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Lira 2015 , który odbędzie się 15 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej w Purdzie.
W odświętnych strojach i w dobrym nastroju NASI KOCHANI SZÓSTOKLASIŚCI przystąpili do ogólnopolskiego sprawdzianu. Teraz przed Wami czas oczekiwania na wyniki. Powodzenia Emotikon smile
Dzień Bez Dzwonka – „Smaczne i zdrowe są owoce i warzywa kolorowe.”
Poniedziałek, 30 maja 2015 r. w naszej szkole był dniem, w którym nikt nie usłyszał dzwonka. Postanowiliśmy wtedy powitać wiosnę i pokazać wszystkim, że uczniowie naszej szkoły wiedzą, co to jest zdrowe odżywianie i jak ważne dla nas są owoce i warzywa. Wszystkie klasy pod kierunkiem wychowawców przedstawiły swoje prezentacje, z których dowiedzieliśmy się dużo o witaminach i dobrze skomponowanych posiłkach. Mieliśmy też okazję skosztować kanapek z guacamole - w wykonaniu klasy VI i sałatki owocowej przygotowanej przez klasę V. Pierwszaki zorganizowały wszystkim degustację soków owocowo-warzywnych. Prezentacje poprzedziły zabawy przygotowane przez pana Piotra Bójko. Dzień ten był częścią realizacji projektu „Szkoła współpracy”, który szkoła kontynuuje od roku 2014 roku.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie