• Dzień Chłopaka 2022

          • Dziś uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Chłopaka. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego złożyły serdeczne życzenia wszystkim chłopakom - tym małym i dużym - i wręczyły słodki upominek zasponsorowany przez Radę Rodziców. Ten wyjątkowy dla naszej społeczności szkolnej dzień każda klasa obchodziła indywidualnie.

            Wszystkim Chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

          • Europejski Dzień Języków 2022

          • 26 września w naszej szkole odbyły się huczne obchody Europejskiego Dnia Języków. Przygotowania do tego wydarzenia uczniowie klas IV-VIII rozpoczęli już tydzień wcześniej. Nasi podopieczni wcielili się w rolę Międzynarodowych Tajnych Agentów*, którzy aby zdobyć certyfikat i dodatkowy punkt w rywalizacji międzyklasowej musieli wykonać 10 (z 51 możliwych) zadań z książeczki Tajnych Agentów. Przez cały tydzień uczniowie zaliczali zadania językowe - liczyli, rozmawiali, witali się, słuchali muzyki, czytali książki i komiksy, sporządzali listy zakupów w obcych językach. Niektórzy nawet na cały dzień zmieniali język obsługi smartfona na obcy! Wszystkim klasom udało się stanąć na wysokości zadania i stali się certyfikowanymi Agentami Międzynarodowymi. Oprócz tego każda klasa wylosowała język oraz kraj. Klasa IV wylosowała język angielski (Wielka Brytania), klasa V - język czeski (Czechy), klasa VI - język ukraiński (Ukraina), klasa VII - język włoski (Włochy), a klasa VIII - język szwedzki (Szwecja). To właśnie te języki i kraje uczniowie mieli za zadanie przybliżyć innym 26 września podczas wielkiego finału.

            W poniedziałek odbył się wielki finał. Na ten dzień uczniowie naszej szkoły przygotowali się bardzo starannie. W salach lekcyjnych przebrani zgodnie z kolorystyką flagi wylosowanego kraju uczniowie wykonali wystrój nawiązujący do Europejskiego Dnia Języków, gazetkę tematyczną, przygotowali do degustacji potrawę pochodzącą z wylosowanego kraju. Starania naszych podopiecznych oceniła Komisja ds. Europejskiego Dnia Języków. Wielkim podsumowaniem uczniowskich zmagań było wspólne spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie przedstawiciele klas przybliżyli języki i państwa za pomocą prezentacji multimedialnych. Ważnym kryterium tego zadania był mały słowniczek zawierający wybrane słowa i zwroty w języku obcym. Na koniec przedstawiciele klas wzięli udział w wielkim quizie interaktywnym z wiedzy o przedstawionych językach i krajach.

            W ostatecznej klasyfikacji, po naradach komisji i ostatecznym zliczeniu wszystkich punktów, to klasa VII okazała się najlepsza. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie i wspólną zabawę z językami obcymi!

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole.

            PRZYGOTOWANIA

             

            KLASA IV - JĘZYK ANGIELSKI (WIELKA BRYTANIA)

            KLASA V - JĘZYK CZESKI (CZECHY)

            KLASA VI - JĘZYK UKRAIŃSKI (UKRAINA)

            KLASA VII - JĘZYK WŁOSKI (WŁOCHY)

            KLASA VIII - JĘZYK SZWEDZKI (SZWECJA)

            WIELKI FINAŁ KLAS IV-VIII

            Podczas wydarzenia wykorzystano sprzęt, który został zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.

            #laboratoriaprzyszłości

          • Fizyka też może być ciekawa

          • Uczniowie klasy VIII na lekcji fizyki, realizując temat "Elektryzowanie przez dotyk", budowali elektroskop - aparat do wykrywania ładunku elektrycznego, a właściwie napięcia elektrycznego.

            Prosty elektroskop uczniowie zbudowali z pionowego, metalowego pręta, na którego końcu przymocowali dwa prostokątne listki z cienkiej folii aluminiowej. Przy zetknięciu pręta z obiektem naładowanym elektrycznie (u nas balonem i plastikowa rurą) część ładunku przepływa z tego obiektu do elektroskopu, listki folii odpychają się, wielkość odchylenia listków zależy od zgromadzonego na nich ładunku.

            Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, zwłaszcza w czasie elektryzowania przedmiotów. Fizyka też może być ciekawa i uczyć przez zabawę.

          • Sałatka owocowa w klasie III

          • W trakcie realizacji tematu pt. Skarby ziemi trzecioklasiści nie po raz pierwszy odkryli, że owoce to bogate w witaminy klejnoty. Stąd też pomysł na zrobienie sałatki owocowej okazał się bardzo trafiony. Było naprawdę zdrowo, kolorowo i pysznie!

          • 20 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki - UWM

          • 22 września 2022 r. uczniowie klasy VII i VI (2 przedstawicieli) uczestniczyli w warsztatach realizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w ramach projektu: 20 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki.

            Podczas pierwszych „Warsztatów z nowoczesnych technologii w MCE” uczniowie odkrywali tajniki robotyki oraz podstawy programowania. Mieli również możliwość poznać i wypróbować najnowsze urządzenia interaktywne.

            Na kolejnych warsztatach pod hasłem: „Folia biodegradowalna z ziemniaka - czy to możliwe?” nasi uczniowie zostali zapoznani z metodą pozyskiwania skrobi termoplastycznej TPS. Prowadząca zajęcia pani dr inż. Elżbieta Rolka wprowadziła nas w zagadnienia związane z problemem zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych oraz celowością produkcji i wprowadzania na rynek biodegradowalnych tworzyw polimerowych. Pracując w parach uczniowie samodzielnie wytworzyli folię biodegradowalną na bazie skrobi ziemniaczanej. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat.

            Satysfakcja była ogromna a na twarzach młodzieży malowały się uśmiechy. To był bardzo dobrze spędzony czas, który minął szybko i przyjemnie.

          • Zielono nam...

          • Hodowla roślin powraca! Uczniowie klasy III rozwijają swoje zainteresowania przyrodnicze.

            Obserwacja przyrody i pielęgnowanie roślin to nie tylko pasja, ale również zamiłowanie do wzbogacania kącika przyrodniczego o nowe roślinki i zbiory przyrodnicze.

            Zadowoleni i uśmiechnięci uczniowie dumnie prezentują swoje kwiatki.

          • Drzewko od Zosi

          • Bardzo dziękujemy Zosi Fornalskiej z klasy I za podarowanie sadzonki drzewka. Ozdobi ono otoczenie naszej szkoły. Pierwszaki w szczególny sposób zadbają o młodą roślinkę.

          • Dzień Kropki w klasach I - III

          • Dzień Kropki w klasach I - III przebiegał pod hasłem kolorujemy, malujemy, wycinamy, liczymy i kleimy kropki. Dużą atrakcją w klasie III była folia z pęcherzykowatymi kropkami, z których strzelały dzieci. To była fajna zabawa!

            KLASA I

            KLASA II

            KLASA III

          • Zaproszenie do wspólnej zabawy - EDJ 2022

          • 26 września (w poniedziałek) w naszej szkole obchodzimy Europejski Dzień Języków. Już dziś rozpoczęliśmy przygotowania do tego wydarzenia. Klasy IV - VIII wzięły udział w losowaniu języków i krajów, które będą motywem przewodnim rywalizacji międzyklasowej.

            Wyniki losowania:

            klasa IV - język angielski (Wielka Brytania)

            klasa V - język czeski (Czechy)

            klasa VI - język ukraiński (Ukraina)

            klasa VII - język włoski (Włochy)

            klasa VIII - język szwedzki (Szwecja)

            Uczniowie dowiedzieli się jakie zadania mają do wykonania i podzielili pracę w gronie klasowym.

            Zadanie na ten tydzień:

            W tym tygodniu zamienicie się w Międzynarodowych Tajnych Agentów. Otrzymacie Podręcznik Zadań Językowych Tajnego Agenta, która zawiera 51 językowych zadań i wyzwań. Wybierzcie i wykonajcie 10 z nich, a Wasza klasa otrzyma certyfikat i dodatkowe punkty w rywalizacji międzyklasowej z okazji Dnia Języków Obcych.

            *Zadania możecie wykonywać u nauczycieli języków obcych (w celu zaliczenia zadania wymagany jest podpis nauczyciela w Książeczce Agenta). Zadania mogą wykonywać wszyscy uczniowie w klasie. Jeden uczeń może wykonać więcej niż jedno zadanie.

            ** Wyzwanie w którym biorą udział nasi uczniowie jest propozycją zabawy pochodzącą z oficjalnej strony Europejskiego Dnia Języków (klik!)

             

          • Ziołowa Dolina - wycieczka klas I - III

          • Wycieczka klas  I - III do gospodarstwa agroturystycznego Ziołowa Dolina w Gutkowie była świetnym pomysłem na ciekawą formę wypoczynku i zabawy. Uczniowie podczas pobytu w gospodarstwie zwiedzali mini zoo, karmili zwierzęta, poznali szereg ziół leczniczych, zbierali ziemniaki, podziwiali stary sprzęt wojskowy i pływali na tratwie. W ramach zajęć ruchowych i integracji klas I - III  była zabawa na placu zabaw i zajęcia z animatorem. Gospodarze zadbali również o pyszny poczęstunek. Wszystkim bardzo smakował rosół z makaronem oraz pieczone ziemniaki i kiełbaski serwowane na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z wyjazdu. To była naprawdę udana wyprawa!

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie V

          • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie klasy V poznali genezę powstania tego zwyczaju i spędzili miło czas na wspólnej integracji i zabawach pozwalających na poznanie swoich mocnych stron i talentów.

          • Trzecioklasiści składają origami

          • W tym tygodniu uczniowie klasy III wspominali morskie podróże. A jak morskie - to i warto było wykonać łódki techniką origami. W efekcie podjętego wyzwania powstały prace, którymi wszyscy się zachwycali. Ahoj przygodo!

          • "Kierunek - innowacja 2022"

          • Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasz projekt Rumorki – do domu! Gra dydaktyczna jako forma walki z hałasem w Szkole Podstawowej w Szczęsnem, który został przeprowadzony w maju i czerwcu w roku szkolnym 2021/2022, znalazł się na pierwszym miejscu na liście zwycięzców I etapu (etap wojewódzki) konkursu "Kierunek - innowacja 2022" organizowanym przez Ministra Edukacji i NaukiLaureaci etapu I konkursu biorą udział w etapie II – centralnym.

            Autorzy i koordynatorzy projektu: Anna Gargas-Szadziewicz i Ewa Bobrowiecka

            Zajęcia z językiem migowym dla naszych uczniów poprowadził pan Leszek Ołdakowski.

          • Natalia Gudan Mistrzynią Polski

          • Z ogromną radością i dumą informujemy, że wśród naszej społeczności szkolnej mamy MISTRZYNIĘ POLSKI!

            Pracując dzielnie przez cały rok Natalia Gudan - uczennica klasy IV - wraz ze swoim kucykiem Maciejką zakwalifikowały się do udziału w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Jakubowicach w dniach 24-28.08.2021. Po kilkudniowych zmaganiach Natalia dotarła do finału z zerowym kontem. Ostatecznie w finale Natalia była bezkonkurencyjna. Mistrzostwa te zakończyły się dla Natalii zdobyciem Złotego Medalu i zdobyciem tytułu Mistrza Polski.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • 1 września 2022 r. powitaliśmy nowy rok szkolny. Podczas uroczystości gościliśmy pana Marka Redę -  zastępcę wójta Gminy Purda oraz pana Krzysztofa Otulakowskiego - sekretarza gminy, którzy skierowali ciepłe słowa do naszych uczniów.

            ***

            Drodzy Uczniowie!

            Życzymy Wam dużo sukcesów, zapału do nauki i radości. Niech dobre oceny w dzienniku zagoszczą. Powodzenia w nowym roku szkolnym 2022/2023!